Uczymy się o Bogu

Religia to jeden z takich przedmiotów, który wzbudza wiele kontrowersji. Pomimo tego, że są osoby na “nie” jest to przedmiot, którego uczy się nadal wielu osób. Jeżeli chcemy poznać informację o wierze katolickiej, to potrzebny będzie odpowiednio skomponowany podręcznik do religii dla dzieci w każdym wieku. W każdej szkole znaleźć można podręczniki o których obecności decyduje sam nauczyciel.

Podręcznik dla klasy 1 szkoły podstawowej

“Jesteśmy w rodzinie Pana Jezusa. Podręcznik do religii do klasy 1 szkoły podstawowej” autorstwa Danuty Jackowiak i Jana Szpet to przyjaźnie skonstruowana książka po którą bardzo chętnie sięga wielu nauczycieli. Pierwsze co rzuca się w oczy to fakt, że cała książka została podzielona na sześć części w których łącznie znajdzie się 50 jednostek tematycznych do przerobienia przez cały rok. Wszystko jest tak obmyślane, że każdy nauczyciel, ksiądz lub siostra zakonna odpowiedzialna za naukę religii przerobi każdy temat a dzieci na pewno nie będą miały zaległości na następny rok. Jedna lekcja to dwie, barwne strony, gdzie objaśniony jest każdy poruszany temat. Już sama okładka zachęca po to, aby zapoznać się z tą książką bliżej. Niebiesko – białe przewodnie tło kojarzyć może się dzieciom z niebem, w szczególności, że znajdziemy tam również żółte kolory przypominające nam słońce. W centralnym punkcie okładki znajduje się troje dzieci trzymających się razem za ręce wyciągające pomocną dłoń do czwartego dziecka stojącego z boku. Wszystko jest tak dopasowane, aby uwzględnić możliwości sześcio i siedmiolatków, których znaleźć można w pierwszej klasie szkoły podstawowej. Przede wszystkim dziecko może zrozumieć prawdy wiary, jak również poczuło chęć bycia dzieckiem Bożym.

Przyjaźń z Bogiem

Jest to taka książka, która niczego nie narzuca, a pokazuje możliwości. Dzięki temu dziecko może samo (przy pomocy rodzica) zdecydować, czy przyjaźń z Bogiem jest tym, co chce tak naprawdę w życiu faktycznie osiągnąć. Tak, wiara jest tematem bardzo ważkim, który ma swoich przeciwników, jak również obrońców. Warto jednak dać dzieciom wybór, chociażby poprzez zaznajomienie ich z takimi książkami. Każdy temat ma odpowiednią strukturę na który składa się: temat lekcji pozwalający na zapoznanie dzieci z zagadnieniami poruszanymi na lekcji; potem można znaleźć krótkie cytaty biblijne, które zapamięta każde dziecko; trzecie to krótkie komentarze, które pomagają dzieciom jeszcze lepiej zrozumieć poruszana tematykę; rysunki i fotografie uzupełniają cały przekaz poruszanego tematu; pytania, dzięki którym dziecko może lepiej przyswoić sobie wiedzę.

School obraz autorstwa pressfoto - www.freepik.com